Mieszkając w Danii i nadal mając rodzinę w Polsce, którą często odwiedzam, jestem żywym przykładem na to, że technologia eSIM naprawdę zrewolucjonizowała podejście do telefonii komórkowej.
Nawet nie chcę pamiętać o tym, ile to razy w ciągu roku gubiłam moja polską kartę SIM, wymieniając karty SIM podczas podróży i jaką zmorą był formalny proces wymiany karty w telefonie służbowym, która musiała dotrzeć fizycznie na wskazany adres. Nie wspominając już o tym, że telefon z Dual SIM nie sprawdził się w moim przypadku, zaś chodzenie z dwoma telefonami w torebce to nie moja bajka. Teraz mając eSIMa z polskim numerem telefonu i tradycyjna kartę SIM z duńskim MSISDNem (w Danii części operatorom nie spieszy się aż tak bardzo ze wdrażaniem eSIM), jestem przeszczęśliwa!
Jest to naprawdę bardzo praktyczne rozwiązanie, gdyż mój iPhone może odbierać połączenia z obu numerów, zaś wirtualna karta Surfersim służy mi jednocześnie w podróżach zagranicznych do innych krajów, co sprawia, że zawsze pozostaję online.
Jak korzystam z mojego eSIM’a podróżując?
Dam Wam przykład, wyjeżdżając do USA ostatnim razem, przed wyjazdem zamówiłam mój pakiet data w modelu prepaid od Surfersim z 5 GB. Cena okazała się bardzo konkurencyjna w stosunku do konkurentów i od razu lądując w Stanach na lotnisku mogłam sprawdzić pocztę po długim locie. Nie ma nic prostszego!
Na ten moment, telefony Apple umożliwiają nam zainstalowanie aż ośmiu kart eSIM i korzystanie z dwóch numerów telefonów jednocześnie.
eSIM to wolność, jeżeli chodzi o wybór dostawcy i pakietu, który może w pełni zoptymalizować nasze koszty związane z podróżami do egzotycznych krajów.
Technologia eSIM wpłynęła nie tylko na sposób, w jaki użytkownicy korzystają ze swoich urządzeń, ale także sposób, w jaki postrzegają dostawcę usług mobilnych. eSIM ogranicza liczbę fizycznych punktów obsługi klienta, ale również czas, jaki poświęcamy na interakcje z naszym operatorem telefonii komórkowej. Sami widzicie, eSIM to wygoda, elastyczność i bezpieczeństwo, więc nie bez powodu wpływa to zmiany w zachowaniach coraz większej liczby konsumentów na świecie.
Dlatego też liczba operatorów komórkowych oferujących usługi oparte na eSIM podwoiła się w ciągu ostatnich dwóch lat, osiągając liczbę prawie 400. operatorów na świecie.
Wykres: Liczba modeli smartfonów z eSIM w latach 2017-2022
2017 2018 2019 2020 2021 2022
Źródło: GSMA Itelligence